[porto_block name="breadcrumb" not_render_home="1"]
İnternet Kullanıcılarının E-Ticaretten Beklentileri
Tarafından gönderildi: qbqibrit Yorumlar: 0

İnternet Kullanıcılarının E-Ticaretten Beklentileri

İnternet Kullanıcılarının E-Ticaretten Beklentileri

Elektronik ticaret firmaların ve tüketicilerin beklentilerinde davranış biçimlerine göre değişiklik meydana getirmektedir. Dijital ekonomiden önce güç tamamıyla firmalardaydı ve ne üretilirse satabiliyorlardı. Ama şuan güç tüketicide ve önünde geniş yelpazede sunulan ürün/hizmet çeşitliliği var. Ve tüm istenilen bilgilere dakikalar içerisinde ulaşılabiliyor. Sitelerin içerisinde ayrılan mesaj boardlarında şikayet ve memnuniyetsizliklerini isteklerini dile getirebilme fırsatına sahipler. Artık sanal mağaza ve burada satılan ürünlerin satış sonrasındaki hizmetleri ve müşteri beklentilerini karşılayabilmesi çok önemli olmaktadır. Ziyaretçileri gruplara ayırarak ilgili segmente yönelik hizmet vermek E-ticarette başarılı olmak isteyenler için anahtar davranışlardır.

E- pazarlama üzerinde online reklamları daha çok ilgilenecek kişilere göstermek amacı ile müşterinin internet üzerindeki hareketleri ile ilgili dataları toplayarak analiz etme ve böylece doğru hedef kitleye erişme çalışması ve davranışsal hedefleme olarak behavioral targeting terimi kullanılmaktadır.

Davranışsal betimleme, müşterilerimizin daha çok hangi sitelere girdiği, hangi kelimeleri daha çok araştırdığı kelimeleri bilmek kişilerin ilgi alanına uygun hareket etmektedir.

Başarılı olmak için ilk olarak pazarlamanın kanallarını öğrenmek ve sıraya koymak önemlidir. Önce mail, banner, sosyal ağlar ve bloglar gibi mecraların kullanımı gibi kanallar seçilebilir.

Diğer yandan kullanıcılarının katılımlarını sevdiği internet üzerindeki paylaşımların her gün fazla aranan fonksiyon olduğu unutulmamalıdır. Bebek bakımı konusunda yoğunlaşan bir sitenin henüz doğum öncesi dönemde ziyaretçilerinin bu olayı yaşamış kişilerle temas kurmaları sağlamak firma için Pazar yaratılmasında katalizör olacaktır.

Online video kullanımları, online satışları tüketicinin ihtiyacı olan malı satın almasında tetikleyici etkisi vardır.

E- Ticaret siteleri müşteri beklentilerini karşılamazsa ne olur?

E-ticaret siteleri imkanların el vermediği zaman içerisinde uygun görülmeyen beklentileri karşılayamamaktadır. Bu durumunda bir takım sonuçları olacaktır. İhtiyaç duyulan beklentilere cevap verilmediği taktir de e-ticaret sitesinin satışları azalarak müşteri kaybetmesine yol açar.

Özellikle sıklıkla şikayet alınması müşterilerinizin farklı siteleri tercih etmesine ve sizin siteniz için hareketliliğin durulmasına yol açacaktır. Bu durum en çok sizi etkileyerek e-ticaret sitesinin ciddi zarar görmesine veya varlığını kaybetmesine neden olmaktadır. Doğru şekilde uygun imkanlar ile müşterilerinizin beklentilerini karşılamanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[porto_block name="check-form" not_render_home="1"]
Tıkla Ara