[porto_block name="breadcrumb" not_render_home="1"]
Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir
Tarafından gönderildi: qbqibrit Yorumlar: 0

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir?

Kurumsal kimlik, firmanızın şirket içinde veya şirket dışında duruşunu ve müşterilerin bir bakışta firmayı tanımasını sağlayan çalışmalar bütünüdür. Firmaların daha güvenilir gözükmesini sağladığı için müşterilere karşı daha güvenilir iz bırakmış olursunuz. Bu çalışmalarda en temeli ise kurum ismi ve amblemlerden oluşmuş logodur. Bunların dışında ise görsel iletişim malzemeleri ve logo tasarımı baz alınarak yapılır.

Kurumsal kimlik çalışması arasında logodan tutun ofis dizaynına, kağıttan tabelaya ve web sitesi ambalaj ve dizaynına kadar her bir çalışmanın nasıl kullanılacağı belirlenmiştir. Bir kurum bütün kimlik sistemini içeren kılavuza kurumsal kimlik kılavuzu denir.

Kurumsal Kimlik Nasıl Olmalıdır?

Kurumsal kimlikte ilk olması gereken durum kurumun belirlenmiş olduğu renkleri kullanarak logonun tasarlanmasıdır. Bir kurumun akılda kalması, etkili ve güçlü olmasını sağlayan en önemli faktörlerden biri logonun görünümüdür. Logo hazır hale geldikten sonra kurumun şirket içinde ve dışında kullanacağı diğer malzemelerin hazırlanmasıdır. Olması gerektiği gibi özgün şekilde hazırlanan kurumsal kimlikler her firma için başarı ve itibar açısından çok önemlidir. Logo tasarımı yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise varolan logoların aynısını veya benzerini kullanmak, unutmayalım ki başka firmaların renklerini veya tasarımlarını kullanmamız onlara yapacağımız yatırımdan başka bir şey değildir. Bundan dolayı oluşturacağımız kimliğimizin benzersiz ve sadece kendi firmamızı temsil edecek olmasını unutmadan hazırlamalıyız.

Kurumsal kimlik oluşturma sırasında kesinlikle uzman profesyonellerle çalışmalıdır. Çünkü zaman içerisinde değiştirilen bir çalışmadır.

Kurumsal Kimlik Tasarım Aşamaları

Kurumsal kimlik tasarlanırken genellikle üç aşamada sonuca oluşur. İlk olarak firma, tasarımcıya firmanın genel özelliklerini, hangi ürünleri istediğini ve nelerin ön planda tutulacağını iletir. İkici olarak tasarımcı üzerinde çalışmalarını firmaya iletir ve onayını alır. Firma gerek duyduğu taktir de değişiklik yapabilir. Son olarak beğenilen tasarımlar ise tasarımcı ve firma üzerinde basım ve dağıtım süreci başlar.

Kurumsal Kimlik Nelerden Oluşmaktadır?

 • Kurum içerisinde kullanılacak dökümanlar
 • Resmi evraklar
 • Kırtasiye ürünleri
 • Medya – Görsel yazılı tanıtım
 • Ofset baskı ve reklam
 • Promosyon ürün tasarımı
 • Tekstil ürün tasarımı
 • Tabela tasarımı
 • Ambalaj tasarımı
 • Sunum görsel tasarımı
 • E-posta öğelerin tasarımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[porto_block name="check-form" not_render_home="1"]
Tıkla Ara