[porto_block name="breadcrumb" not_render_home="1"]
E-ticaret Sitesi
Tarafından gönderildi: qbqibrit Yorumlar: 0

E-Ticaret Sitesi

E-ticaret en popüler en elle tutulur meslekler haline gelmiş bulunmakta. E-ticaret internetten ürün satmak isteyen kişilerin sayısını artmasına da yardımcı olmaktadır. Günümüzde birçok kişi firma kuruluşu sonrasında belirli çalışmalar ile e-ticaret sitesi kurarak internetten ürün satmaya başlıyor. Dükkan ya da mağaza sahibi kişiler ise dijital dönüşümlerini tamamlayarak e-ticarete giriş yapmaktadır.

İnternetten satış yapmak isteyen kişilerin belirli bir çalışmalar yapmaları gerekiyor. Bu yapılan çalışmalar sonucunda kişilerin internette ve satış yaparken doğru adımlar atmasına ve başarılı olmasını sağlamaktadır.

Satış yapmak istediğiniz sektöre ve ürüne karar verin

E-ticaret üzerinden satış yapmak isteyen kişilerin ilk olarak yapmaları gereken şey satış yapmak istedikleri sektöre ve ürünlere karar vermektir. Çünkü günümüzde internet üzerinden satış yapan kişilerin ihtiyaçları farklı olmaktadır. Bu durumda bazı sektörlerde satışlar fazla olurken bazı sektörlerde ise satışlar daha az olmasına yol açmaktadır. E-ticaret yapacağınız sektöre karar verebilmeniz için birkaç arama gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunlardan birkaçı ise;

 • E-ticarette en çok satış yapan sektörler
 • Sektörün e-ticarette hacmindeki payı
 • Sektörün yıllık büyüme istatistikleri
 • E-ticaret hacmindeki artış

Bu gibi araştırmalar yaparak e-ticarette yapacağınız sektöre karar verebilirsiniz.

Pazarları ve rakiplerinizi tanıyın

Bir e-ticaret firması sektörüne karar verdikten sonra e-ticaret için doğru adımlar atarak bulundukları pazarı ce Pazar içerisindeki rakiplerini iyi bir şekilde tanımalıdır. Firmaların pazarı tanımaları için ilk olarak yapması gereken şeylerden bir tanesi ise Pazar araştırmasıdır. Pazar araştırması firmaların bulunduğu pazardaki müşterilerinin tüketim alışkanlığını incelemeye yönelik araştırma türüdür. Bu araştırmalar sayesinde firmalar satacak olduğu ürün ve hizmetlerin ömrünü kolayca tespit etmekle birlikte bu ürünü satacak stratejileri daha kolay geliştirmektedir.

Pazar araştırması yaparken dikkat etmemiz birkaç unsur ise;

 • Pazarın büyüklüğü
 • Müşteri ihtiyaçları
 • İhtiyaca yönelik tercihler (ürün fiyatları, renkleri ve boyutları vs.)
 • Hangi tür reklamlar pazarda öne çıkmaktadır

Gibi sorularla bulunduğunuz pazarı kolay şekilde tanıyabilirsiniz.

Hedef kitlenizi belirleyin

İnternet üzerinden ürün satmak isteyen kişi ve işletmelerin ürün ve hizmetlerini satmak istediği topluluğa hedef kitle denilmektedir. Her firmanın sektörüne göre hedef kitlesi farklılık gösterdiği için fiyatlandırma ve dijital pazarlama çalışmaları farklılık göstermektedir. Bu nedenle e-ticaret firması Pazar araştırması ve rakip analizlerinden sonra yapması gereken hedef kitle belirlemesidir. 

Akılda kalıcı marka adı ve logo tasarlayın

 E-ticaret sitesi kurarken ilk olarak yapılacak işlemlerden biride marka ismi ve logo tasarlaması gerekmektedir. Marka adı seçilirken dikkat edilmesi gereken unsurlardan birkaçı şunlardır.

 • Marka kimliğiniz ile örtüşmelidir.
 • Akılda kalıcı ve hatırlanabilir olmalı
 • Özgün olmalı
 • Hedef kitlesine uygun seçilmeli

Vergi mükellefi olmanız gerektiği için işletmenize uygun şirket kurmalısınız

Firmalar yaptığı harcamaları şirketlerinin adına faturalandırarak gider göstermektedirler. Bununla birlikte sattıkları ürün ve hizmetleri için fatura kesme zorunluluğu bulunmaktadır. Yasal olarak fatura kesmek isten şirketlerde bir şirket kurarak fatura kesebilmektedirler.

Firmalar kuracak şirket türüne karar vermeden önce dikkat etmesi gereken unsurlar vardır.

 • Satış yapılacak sektör
 • Sermayesi
 • Hedefler
 • Şirket büyüklüğü

Marka adınızı tescil edin

E-ticaret firmaları akılda kalıcı isim bulduktan sonra isminin tescilini yaptırmaları gerekmektedir. Marka tescili markanızın korunmasına verilen isimdir. Firmalar kendilerini diğer firmalardan ayırabilmek için marka tescili yaptırması oldukça önemlidir.

Sizler e-ticaretin bunlar ve bunların daha fazlasında sağladığı imkanlardan yararlanmak istiyorsanız hızlı bir şekilde e-ticaret sitenizi kurabilir ve internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

[porto_block name="check-form" not_render_home="1"]
Tıkla Ara